بالا
ورود به حساب کاربری
ثبت نام کنید
ارسال این مطلب برای دوستان

نگاه کارشناسی به مصوبات کمیسیون تلفیق درباره ورزش؛ از سکه‌ها تا حق پخش تلویزیونی

منبع : خبرگزاری تسنیم
تعداد نظرات کاربران : 0 نظر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۲ | ۸:۲۱
بدون تصویر

– اخبار ورزشی –

داود عزیزی درباره مصوبات کمیسیون تلفیق درباره برنامه هفتم توسعه که قرار است در صحن مجلس بررسی شود به خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم گفت: در ماده 78 مصوبات تلفیق حکمی در ورزش داریم که دارای 2 تبصره و 2 بند الحاقی است. هر چند ماده 79 در خصوص سیاست‌های برنامه هفتم درباره اجرای بندهای 15 و 16 ازدواج و جمعیت است اما ماده 78 اشاره کرده که حاکم و قانونگذار، صداوسیمای ایران را مکلف کرده است به منظور توسعه ورزش قهرمانی و همگانی با هماهنگی وزارت ورزش و جوانان آیین نامه نحوه تعیین میزان حق پخش تلویزیونی مسابقات ورزشی و چگونگی تأمین و تقسیم آن بین ذینفعان با لحاظ کیفیت و کمیت مسابقات و تعداد مخاطبان را ظرف مدت شش ماه از لازم الاجرا شدن قانون به تصویب هیئت وزیران برساند.

مدیرکل پیشین دفتر امور مجلس وزارت ورزش و جوانان عنوان کرد: شبیه این حکم در برنامه قبلی هم آمده بود. هر چند بعداً بخش کوچک اعتبارات با این موضوع به برخی فدراسیون‌ها پرداخت شد اما در دوره قبل مشخص شد این حکم اثر چندانی ندارد چون طرفین نه صدا و سیما و نه وزارت ورزش در خصوص نحوه توزیع و تبلیغات دور زمین با هم اتفاق نظر ندارند. به  همین دلیل این حکم اثر چندانی ندارد.

رئیس فدراسیون تنیس در خصوص تبصره یک ماده 78 اظهار داشت: در تبصره یک ذیل ماده 78 قانونگذار به عنوان حاکم؛ حکم کرده است وزارت ورزش و جوانان با همکاری فدراسیون‌هایی که لیگ حرفه‌ای دارند مکلف هستند به منظور ارتقای سلامت اقتصادی، نظام‌ کنترل مالی و پیشرفت سرمایه‌گذاری پایدار در باشگاه‌ها آیین‌نامه مالی بازی جوانمردانه را تهیه کرده و حداکثر ظرف شش ماه به تصویب مجمع عمومی فدراسیون‌های ورزشی مربوطه برسانند.

عزیزی اضافه کرد: این حکم صرفاً شامل فدراسیون فوتبال می‌شود چون  به جرأت می‌توانیم بگوییم به جز فوتبال هیچ‌کدام از فدراسیون‌ها لیگ حرفه‌ای ندارند و عمدتاً لیگ‌های آماتوری داشته و بعضاً تیمداری می‌کنند؛ بنابراین ای کاش کلمه حرفه‌ای برداشته و صرفاً کلمه لیگ نوشته می‌شد. در این حکم‌ آمده که وزارت ورزش مکلف شده آیین نامه‌ها را با همکاری فدراسیون‌ها تدوین کند. بهتر بود نوشته می‌شد هر فدراسیون آیین نامه خود را تدوین و با نظارت وزارت ورزش به تصویب مجمع خود برساند یعنی یک آیین نامه برای همه فدراسیون‌ها نباشد و هر فدراسیون آیین نامه خاص خودش را داشته باشد. اینکه یک آیین نامه کلی برای همه فدراسیون‌ها تصویب شود مثل آنچه در اساسنامه فدراسیون‌ها می‌بینیم از کارایی لازم برخوردار نخواهد بود.

مدیرکل پیشین دفتر امور مجلس وزارت ورزش و جوانان در خصوص پاداش مدال آوران خاطرنشان کرد: در تبصره 2 این ماده قانونی دولت مکلف شده به مدال آوران بازی‌های المپیک، پارالمپیک، آسیایی و نیز مقام قهرمانی تیم ملی فوتبال در جام ملت‌های آسیا علاوه بر مزایای قانونی موجود، یکصد و پنجاه سکه تمام بهار آزادی برای المپیک و پارالمپیک و برای سایر رویدادها یکصد سکه تمام بهار آزادی تقدیم کند. ای کاش قانونگذار، تعداد سکه را ذکر نمی‌کرد. شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای شده که توان دولت را در پرداخت این حجم اعتبارات محدود کرده است. نکته جالب اینکه برای یک نوشته خاص در داخل حکم جایزه‌ای تعیین شده است. نکته خیلی قابل توجهی است چون همین رشته خاص فوتبال هم در المپیک و هم در بازی‌های آسیایی حضور دارد و اینکه چرا پاداش دیگری صرفاً برای جام ملت‌های آسیا در نظر گرفته شده جای سؤال دارد.

عزیزی همچنین در خصوص ریاست فدراسیون‌های آماتوری و کمیته ملی المپیک و پارالمپیک گفت: در بند الحاقی عبارتی آورده شده که ریاست فدراسیون‌های ورزشی آماتوری، کمیته ملی المپیک و پارالمپیک شغل محسوب نمی‌شود و بازنشستگان هم می‌توانند ریاست آنها را عهده‌دار شوند. ضمن اینکه ریاست‌های مذکور از حیث صلاحیت عمومی مشمول مشاغل خاص هستند. نگاه خوب مجلس در این‌ حکم نشان دهنده شنیدن صدای رؤسای فدراسیون‌ها است و جای تقدیر و تشکر دارد. چنین حکمی فضا را برای افرادی که می‌توانند به ورزش کمک کنند اما به لحاظ شغل محسوب شدن ریاست فدراسیون‌های ورزشی و بازنشستگان نمی‌توانستند به کمک ورزش بیایند، باز کرد.

رئیس فدراسیون تنیس درباره بیمه ورزشکاران و قهرمانان اظهار داشت: در بند الحاقی 2 ماده 6 قانون اهداف و وظایف وزارت ورزش و جوانان صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان به عنوان متولی بیمه تأمین اجتماعی ورزشکاران و قهرمانان مکلف شده از محل منابع در اختیار و درآمدهای شرکت‌های تابعه این صندوق نسبت به پرداخت حق بیمه تأمین اجتماعی افراد ذیل تا زمان بازنشستگی با رعایت بند شش قانوان اقدام کنند. در این حکم افراد ذیل نام برده شده که ذیل بند الحاقی 2 یا افرادی که مورد اشاره قانون باشد وجود ندارد.

وی ادامه داد: از طرفی تا آنجایی که همه می‌دانیم عمده شرکت‌های تابع این صندوق یا تعطیل یا ورشکسته شده‌اند پس چگونه می‌خواهند به عنوان متولی بیمه تأمین اجتماعی ورزشکاران و قهرمانان نسبت به پرداخت حق تأمین اجتماعی آنها تا زمان بازنشستگی‌به مدت 30 سال حق بیمه پرداخت کنند؟  این حکم اگر منابع درآمدی مشخص نداشته باشد قطعاً موجب بهم ریختگی و از هم پاشیدگی صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان خواهد شد.

رئیس فدراسیون تنیس در ادامه به بندهای الحاقیه این برنامه اشاره کرد و به تسنیم گفت: بخشی از این الحاقیه،‌ سازمان مالیاتی را مکلف کرده 27 و نیم درصد از 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده جهت توسعه ورزش و ساماندهی امور جوانان به وزارت ورزش و آموزش و پرورش در بودجه سنواتی لحاظ کند به صورت مستقیم از هزینه به این وزارتخانه‌ها پرداخت شود.

مدیرکل پیشین دفتر امور مجلس وزارت ورزش و جوانان افزود: در تبصره ذیل بند الحاقی اشاره شده که این اعتبار در استان‌ها هزینه شود و در تبصره 2 نیز پرداخت هرگونه وجهی از این محل به ورزش حرفه‌ای ممنوع شده است. این حکم تکرار حکم برنامه ششم است که در صورت محقق شدن اعتبارات وصولی از سازمان مالیاتی به وزارت ورزش حکم بسیار خوبی خواهد بود. هر چند در چند سال گذشته به دلیل کمبود اعتبارات این حکم اثر چندانی نداشت و اعتبارات به ورزش وارد نمی‌شد.

عزیزی یادآور شد: در بند الحاقی دیگری تمام شرکت‌های دولتی به جز بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی به دولت مکلف شده‌اند با تأیید و نظارت وزارت ورزش حداقل 15 درصد از ردیف مسئولیت اجتماعی خود را در جهت توسعه ورزش همگانی، توسعه ورزش بانوان، ترویج و تعمیم بازی‌های بومی محلی توسعه ورزش روستایی عشایری با اولویت مناطق محروم ورزش کشتی و زورخانه‌ای پهلوانی اختصاص دهند.

وی با بین این مطلب که بهتر بود عبارت ورزش همگانی و قهرمانی ذکر می‌شد، گفت: بهتر بود کمیسیون محترم تلفیق به جای نام بردن از رشته‌های ورزشی عبارت ورزش همگانی و قهرمانی را ذکر می‌کرد تا اینکه مکرر اسم ورزش‌های مختلف را وارد کنند. دو عبارت  ورزش همگانی و قهرمانی کلمات عامی هستند که به همه ورزش‌ها تعمیم داده می‌شوند. با این حال در مجموع با در نظر گرفتن این اصلاحات حکم بسیار خوبی است.تعیین رتبه ایران در المپیک 2024 و بازی‌های آسیایی 2026 از سوی کمیسیون تلفیق مجلس + عکس

عزیزی ذکر جایگاه کاروان ایران در بازی‌های المپیک و پارالمپیک را با در نظر گرفتن محدودیت‌های مالی فدراسیون‌های ورزشی فاقد ماهیت برنامه‌ای دانست و ادامه داد: در بند الحاقی دیگر، کمیسیون محترم تلفیق به منظور توسعه و ترویج ورزش قهرمانی، وزارت ورزش را مکلف کرده که رتبه کاروان ورزشی ایران در المپیک 2024 بین 15 تا 20، در المپیک 2028 بین 19 تا 15، در پارالمپیک 2024 بین 12 تا 15، در پارالمپیک بین 8 تا 11، در بازی‌های آسیایی 2026 چهارم و در بازی‌های پاراآسیایی 2026 دوم شود که این حکم اصلاً ماهیت برنامه‌ای ندارد که از وزارت ورزش و کاروان ایران نتیجه خواسته است. این در حالی است که با روند فعلی ارز و اعزام‌های بسیار سخت فدراسیون‌ها به مسابقات برون مرزی و از طرفی سرمایه‌گذاری‌های کشورهای منطقه رسیدن به آنچه مورد انتظار قانونگذار است بسیار سخت است.

مدیرکل پیشین دفتر امور مجلس وزارت ورزش و جوانان گفت: در بخش دیگری از این حکم، هیئت وزیران مجاز شده با ادغام شرکت توسعه و تجهیز و دفتر فنی و مهندسی وزارت ورزش، سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز شرکت اماکن ورزشی را ایجاد کند که حکم بسیار خوبی است.

عزیزی درخصوص عضویت طلایی‌های المپیک و پارالمپیک در مجامع عمومی فدراسیون‌ها اظهار داشت: در بند الحاقی دیگر ذکر شده که ورزشکاران ملی پوش که مدال طلای بازی‌های المپیک و پارالمپیک را کسب می‌کنند عضو مجمع عمومی فدراسیون‌ها شوند که این موضوع در اساسنامه فدراسیون‌ها در حالت عادی لحاظ شده است چون این ورزشکاران بالاترین جایگاه و رتبه را دارند بنابراین احتیاجی به این حکم نبود.

انتهای پیام/

دسته بندی ها : خبرگزاری تسنیم
برچسب ها :

خرید بلیط اتوبوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *