بالا
ورود به حساب کاربری
ثبت نام کنید
ارسال این مطلب برای دوستان

داوران بازی‌های لیگ برتر بر چه اساس انتخاب می‌شوند؟

منبع : طرفداری
تعداد نظرات کاربران : 0 نظر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۲۰:۰۱

پس از آن که ناتینگهام فارست مدعی شد استوارت اتول طرفدار لوتون تاون، رقیب آن‌ها در رقابت برای فرار از سقوط به رقابت‌های چمپیونشیپ است، جنجال بزرگی در فوتبال انگلستان به پا شده است. اتول در جریان شکست ۲-۰ روز یکشنبه ناتینگهام فارست مقابل اورتون، داور VAR بود.

طرفداری | به گزارش اسکای، فارستی‌ها معتقدند اتول در سه صحنه، از اعلام ضربه پنالتی به سود آن‌ها خودداری کرده است. در این مطلب قصد داریم نگاهی به نحوه گزینش داوران برای هر مسابقه لیگ برتری را بررسی کنیم.

قبل از هر دور از مسابقات، جلسه‌ای مفصل با حضور هاوارد وب، رییس کمیته داوران و سایر مقامات PGMOL (کمیته داوران فوتبال انگلیس) برای تعیین داوران هر مسابقه برگزار می‌شود. انتخاب داوران تا حدودی بر اساس «فرم های وابستگی» است که توسط همه داوران و مسئولان به ثبت می‌رسد. در این فرم ها، آن‌ها تیم‌هایی که طرفدارشان هستند و هر ارتباط دیگری که با یک تیم مشخص دارند را فاش می‌کنند. 

این فرم‌های وابستگی که در ابتدای هر فصل ارائه می‌شوند، به طور ویژه بر روی مسائل جغرافیایی و رقابت تمرکز دارند. به عبارت دیگر، هدف این فرم‌ها جلوگیری از قضاوت داوران در بازی تیم‌هایی است که با آن ها همشهری هستند یا رقابت دیرینه دارند. برای مثال، هرگز به داوری که طرفدار تیم بیرمنگام سیتی است، اجازه قضاوت بازی تیم استون ویلا داده نخواهد شد.

با این حال، به چنین داوری (طرفدار بیرمنگام سیتی) اجازه داده می‌شود تا بازی‌ای که وست برومویچ آلبیون در آن حضور دارد را قضاوت کند؛ زیرا اگرچه بین این تیم و بیرمنگام سیتی رقابت وجود دارد، اما این رقابت یک تضاد منافع آشکار در نظر گرفته نمی‌شود. همان‌طور که مشخص شد، قوانین به طور واضح مشخص نکرده‌اند که داورانی که طرفدار تیم‌هایی در پایین جدول هستند، نمی‌توانند بازی‌های دیگر تیم‌های درگیر در سقوط را قضاوت کنند. با وجود این، برای اجتناب از چنین تداخل‌هایی، تا جایی که امکان داشته باشد، راه‌حل‌های عملی و مبتنی بر عقل سلیم به کار گرفته می‌شود.

کمیته PGMOL باید برای هر بازی لیگ برتر شش داور انتخاب کند؛ به این معنی که برای هر دور از مسابقات لیگ برتر، مجموعاً 60 داور انتخاب می‌شوند. PGMOL برای انتخاب داوران، حدود ۸۰ داور درجه یک در اختیار دارد. با این حال، داوران جوان و بااستعداد نیز در زمان‌های مختلف برای توسعه و همچنین گسترش این گروه، به این لیست اضافه می‌شوند. داوران چهارم اغلب از گروهی پایین‌تر در رده‌بندی PGMOL انتخاب می‌شوند که به طور معمول در لیگ دسته یک (چمپیونشیپ) فعالیت می‌کنند. معیارهای انتخاب داوران برای هر هفته

انتخاب داوران یک فرآیند پیچیده است و به علم دقیق شباهت ندارد. با این حال، معیارهای مورد استفاده به شرح زیر است: تیم های مورد علاقه داوران: همانطور که قبلاً ذکر شد، این معیار تنها از قضاوت داور در بازی تیم رقیب مستقیم جلوگیری می‌کند و لزوماً بر اساس رقابت تیم‌ها در جدول مسابقات نیست. عملکرد: عملکرد داور در بازی قبلی او چقدر خوب بوده است؟ داورانی که اشتباهات قابل توجهی مرتکب می‌شوند، اغلب در هفته بعد استراحت می‌کنند یا به قضاوت بازی‌های کم اهمیت‌تر یا سطوح پایین‌تر منتقل می‌شوند. این کار برای اطمینان از قضاوت بازی‌های مهم توسط داوران «روی فرم» انجام می‌شود. آخرین باری که داور بازی تیم‌های مورد نظر را قضاوت کرده است: به داوران اجازه داده نمی‌شود که دو بازی متوالی یک تیم را قضاوت کنند. PGMOL تا حد امکان سعی می‌کند بین قضاوت‌های یک داور برای یک تیم، یک ماه فاصله ایجاد کند. شایستگی: همچنین انتخاب بهترین فرد برای هر بازی بر اساس اهمیت بازی نیز در نظر گرفته می‌شود، اما تمام داوران مورد استفاده در لیگ برتر از دسته بندی «درجه یک» هستند. ملاحظات چمپیونشیپ (لیگ دسته یک): فرآیند انتخاب با این واقعیت پیچیده‌تر می‌شود که PGMOL همچنین باید داوران را برای لیگ دسته یک نیز انتخاب کند. اگر یک بازی بسیار مهم در آنجا وجود داشته باشد، به عنوان مثال بین مدعیان صعود یا سقوط، ممکن است از تعداد بیشتری از داوران دسته بندی درجه یک برای آن بازی استفاده شود.

بیشتر بخوانید:

پیروزی اورتون در جنگ بقای لیگ برتر؛ ناتینگهام فارست شکایت می‌کند

دسته بندی ها : طرفداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *