بالا
ورود به حساب کاربری
ثبت نام کنید
ارسال این مطلب برای دوستان

صدیقی: فدراسیون ووشو در ماجرای دوپینگ شجاعت خود را نشان داد

منبع : خبرگزاری تسنیم
تعداد نظرات کاربران : 0 نظر
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۳ | ۷:۳۷
بدون تصویر

– اخبار ورزشی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ووشوی ایران در سال 1402 بیستمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت. سالی که با عملکرد موفق این رشته در بازی‌های آسیایی هانگژو همراه بود و البته اتفاقات دیگری را نیز برای این رشته و کوراش به همراه داشت.

امیر صدیقی رئیس فدراسیون ووشو در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در خصوص عملکرد این فدراسیون در سال گذشته صحبت کرد که در زیر می‌خوانید:

تسنیم:سال 1402 را برای ووشو و کوراش ایران چگونه ارزیابی کردید؟

سال 1402 بسیار سال خوب و خاطره‌سازی برای خانواده ووشو ایران بود. در مجموع فدراسیون ووشو شاهد اتفاقات خوبی بود و بابت این موضوع به همه قهرمانان، ملی‌پوشان، کادرفنی و زحمت‌کشان این رشته افتخار می‌کنم که تلاش کردند تا این موفقیت‌ها رقم بخورد. امسال از لحاظ مدال‌آوری مدال‌های بسیار پراهمیتی کسب کردیم. 50 مدال بین‌المللی در مجموع دو رشته ووشو و کوراش کسب شد که 12 مدال از این تعداد مدال‌های بسیار پرارزش در بازی‌های آسیایی هانگژو کسب شود و کمک شایانی به جایگاه کاروان جمهوری اسلامی در این مسابقات کرد. در نهایت فکر می‌کنم در سال گذشته  فدراسیون ووشو عملکرد خوبی داشت و امیدوارم این مسیر پر قدرت طی شود، چرا که انتظارات از ووشو ایران بسیار بالا است. همچنین امسال بیستمین سالگرد تاسیس فدراسیون ووشو را ارج نهادیم و با حضور همه بزرگان، پیشکسوتان، قهرمانان، ملی‌پوشان، مدیران ورزش که در تمام این سال‌ها حمایت و کمک کردند و به ویژه اهالی رسانه که همیشه حامی ما بودند، جشن گرفتیم. برای سال آینده نیز خودمان را برای میزبانی بزرگ قهرمانی آسیا کوراش آماده می‌کنیم که در نیمه دوم خردادماه برگزار خواهد شد. قبل از آن نیز یک میزبانی دیگر در شهر اسفراین همزمان با عید سعید فطر خواهیم داشت و یک تورنمنت بین‌المللی جایزه بزرگ در دو وزن کوراش برگزار خواهد شد که اتفاق خوبی است. سال 1403 برای ما سال بسیار پرترافیکی خواهد بود. مرحله اول اردوهای تیم ملی در اواخر اسفندماه سال گذشته برگزار شد و در تعطیلات نوروز مرحله دوم آغاز شد و این ترافیک کاری نیازمند دعای خیر مردم عزیز است.

تسنیم: بهترین لحظه و اتفاق ووشو و کوراش در سال گذشته از دیدگاه شما کدام اتفاق بود؟

بازی‌های آسیایی نقطه عطفی در تمام فعالیت‌های سال گذشته ووشو بود و توانستیم جایگاه ووشو را در نتایج کاروان مشخص کنیم و دل مردم را شاد کردیم. مردم به ما خیلی دلگرمی دادند و خیلی خوشحال شدیم که مردم حامی ورزش ما هستند و انشالله همین مسیر ادامه پیدا خواهد کرد.

تسنیم: هدفی در سال گذشته داشتید که در رسیدن به توفیقی حاصل نشود؟

فکر می‌کنم به اکثر اهداف خود دست پیدا کردیم، اما یکی از چیزهایی که دوست داشتم اتفاق بیفتد، ترمیم تجهیزات آکادمی ملی ووشو بود. واقعاً از نظر زیر ساخت‌ها مشکلات جدی داریم. واقعیت امر سخت است که بتوانیم این تجهیزات را خریداری و وارد کشور کنیم؛ چرا که بسیار گران قیمت است. دوست داشتم این اتفاق در سال 1402 می‌افتد، اما امیدواریم با کمک وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک در سال جاری رقم زده شود.

تسنیم: اولویت فدراسیون ووشو در سال جاری کدام رویداد خواهد بود؟

در سال جاری چند دسته رویداد داریم. مسابقات قهرمانی آسیا بزرگسالان ووشو و کوراش  را داریم. در کنار آن مسابقات قهرمانی جهان رده جوانان و گروه‌های سنی برگزار خواهد شد و باید بتوانیم از عنوان قهرمانی خود دفاع کنیم. تکرار موفقیت قهرمانی جوانان جهان در اندونزی را این بار در برونئی را کار بسیار سختی می‌دانم. دو جام‌جهانی ووشو و تالو  را خواهیم داشت. در کنار این رویدادها بازی‌های داخل سالن آسیا و قهرمانی جهان کوراش را نیز خواهیم داشت و نمی‌توانیم تفکیک کنیم که کدامیک از این رویدادها اهمیت بالاتر و کمتری دارد و همه این رویدادها بسیار مهم است و تلاش ما موفقیت در همه مسابقات است و انتظار از ووشو نیز موفقیت در تمامی رویدادها است.

تسنیم: یکی از اتفاقات مهم ووشو در روزهای پایانی سال، تغییر و تحولات کادرفنی بود. تغییر و تحولاتی که برخلاف بسیاری از رشته‌ها حاشیه‌ای چندانی نداشت؟

آن چیزی که به آن باور دارم و واقعاً مشخص است؛ ووشو خود را یک خانواده متحد و همدل می‌بیند و در تمامی امور سعی می‌کنیم که این دوستی، همدلی و اتحاد را حفظ کنیم. موضوع کادرفنی برای همه رشته‌های ورزشی مهم است و ما سال‌ها و نتایج خوبی با کادرفنی‌های گذشته داشتیم و این احساس همیشه وجود دارد که برای ادامه مسیر پیشرفت تغییراتی انجام شود. این تغییرات شکل گرفت و امیدوارم دوستان جدید در کادرفنی تیم‌های ملی از این اعتماد نهایت استفاده را  برده و به خوبی پاسخگوی این اعتماد باشند. امروز مسئولیت سنگین‌تری روی دوش کادرفنی جدید است؛ چرا که یک تیم موفق را تحویل گرفته است و ما هم به این نیت جلو رفتیم که بتوانیم از حالا برنامه جدی برای بازی‌های آسیایی دور بعد داشته باشیم.

تسنیم: در صورت نیاز از کادرفنی‌های گذشته نیز استفاده خواهید کرد؟

این دوستان عضو کمیته فنی فدراسیون که بالاترین مرجع تصمیم‌گیری فنی فدراسیون است، حضور دارند. قطعاً این مربیان کنار فدراسیون هستند و مدرس فدراسیون خواهند بود و حتماً مشورت خواهند داد. سعی کردیم از تجربیاتی که این دوستان در تمامی این سال‌ها یاد گرفتند در مسیرهای دیگر استفاده کنیم.

تسنیم: در سال گذشته در ووشو و کوراش نیز شاهد حفظ و حتی افزایش کرسی‌های بین‌المللی بودیم.

چیزی که باور داریم و از خیلی قبل روی آن برنامه‌ریزی کردیم و استراتژی داشتیم، جنگیدن برای کرسی‌های موثر ورزشی در حوزه بین‌الملل بوده است تا آنها را به دست بیاوریم. آن چیزی که امروز اتفاق افتاده، کسب  بیش از 20 کرسی ارزشمند بین‌المللی در مجموعه دو رشته کوراش و ووشو است که حاصل تلاش‌های بلند مدت و نگاه ویژه فدراسیون بود تا افراد خود را در این کرسی‌ها حفظ و جایگاه‌شان را تقویت کنند. دنیای ووشو و کوراش حساب ویژه‌ای روی ایرانی‌هایی که کرسی بین‌المللی دارند، می‌کند و ما کرسی‌های بسیار مهم و ارزشمندی داریم که شاید در ورزش کشور تعداد این کرسی‌ها انگشت‌شمار و کمتر از تعداد انگشتان یک دست باشد. از همان ابتدای مسیر شکل‌گیری تصمیم سازی‌ها حضور داریم و سعی می‌کنیم بهترین شرایط را در نهایت برای کشورمان رقم بزنیم. این نگاه نهادینه‌ شده‌ای است که نتیجه آن را بارها و بارها دیدیم. اعتماد نیز از طرف فدراسیون‌های جهانی به نفرات ایرانی به وجود آمده است و آنها باور دارند که قلب ما برای توسعه این ورزش در ایران و خارج از ایران می‌تپد. خدا را شکر جایگاه دوستان نیز بلند مدت است و سال‌ها است که در این جایگاه حضور دارند. این نیز سیاست فدراسیون است که افرادی که موثر بودند را در کرسی‌های بین‌المللی حفظ کند. 

تسنیم: یکی از مسائل و حواشی فدراسیون در سال گذشته بحث چند مورد دوپینگ در رشته کوراش بود. این موضوع را چطور می‌بینید؟

بیشترین تعداد درخواست تست دوپینگ برای فدراسیون ووشو است. بنا بر آمار اعلامی نادو ایران ما 97 تست گرفتیم که بالاترین تعداد در میان تمام رشته‌های ورزشی است. فدراسیون این جسارت و شجاعت داشت که هر به نحو ممکن برای از بین بردن و خشکاندن ریشه دوپینگ تلاش کند. سه نمونه تست کوراش مثبت شده که در 100 نمونه گرفته شده 3 درصد است و عدد بالایی نیست. آن چیزی که مشهود شد، مثبت شدن تست دوپینگ ورزشکاران شاخص بود. بارها و بارها در دوره‌های آموزشی به بچه‌ها گفتیم حتی اگر شما بالاترین و بهترین ورزشکار دنیا باشید، با یک لحظه غفلت  یک عمر پیشمان خواهید بود. موضوع دوپینگ بسیار حساس است و خود ورزشکار مستقیم با آن درگیر است و فدراسیون به عنوان یک سازمان تلاش می‌کند با آموزش و روش‌های دیگر از جمله این تست‌ها این موضوع را کنترل کند و اجازه ندهد که این موضوع دامن‌گیر شود. نمونه آن از جمله همین تست‌ها برای اعزام‌های مختلف به صورت خودخواسته است. این 97 تست به جز تست‌هایی است که بچه‌ها در میادین بین‌المللی دادند یا ماموران کنترل دوپینگ جهانی به صورت سر زده از بچه‌های ما گرفتند. اتفاق خوب این است که این تست‌ها همه خارج از مسابقه بوده و این موضوع از نگاه فدراسیون‌های بین‌المللی پنهان نمانده است و دیدند که عزم جدی برای ورزش پاک داریم. سعی شد این موضوع در بعضی رسانه‌ها وارانه جلوه داده شود که این نیز دلایلی دارد و خوب نیست در ایام شادی عید در خصوص آن صحبت کنیم. فدراسیون ووشو همیشه خود را به صورت روزانه و همیشگی ارزیابی می‌کند تا متوجه باشد کجا ضعف دارد و کجا نقطه قوت است. خوشحالم در کوراشی که در گذشته با موضوع دوپینگ آشنا نبود و فرهنگ غلطی را با خودشان به ورزش حرفه‌ای آورده بود، امروز می‌دانند این خطر می‌تواند همیشه وجود داشته باشد و یک لحظه غفلت می‌تواند برای آنها تبعاتی داشته باشد؛ حتی اگر شانس نخست مدال در بازی‌های آسیایی باشد.

انتهای پیام/

دسته بندی ها : خبرگزاری تسنیم
برچسب ها : , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *