بالا
ورود به حساب کاربری
ثبت نام کنید
ارسال این مطلب برای دوستان

برزیل، بهترین فرصت برای تاریخ‌سازی و طلسم‌شکنی تیم ملی/ قهرمانی جام‌جهانی هم برای ساحلی‌بازان پاداش ندارد!

منبع : خبرورزشی
تعداد نظرات کاربران : 0 نظر
تاریخ انتشار : جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۴:۰۱

چند روز قبل و بعد از پیروزی مقابل تاهیتی و صعود تیم ملی ساحلی کشورمان به عنوان صدرنشین به مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی فوتبال ساحلی ۲۰۲۴ در امارات، در مورد این تیم نوشتیم و آرزو کردیم که ای کاش روزی برسد که به این تیم و تمام ورزشکاران شایسته کشورمان عادلانه و منصفانه نگاه شود.

از آن روز تا امروز دو اتفاق بزرگ افتاده که هر کدام می‌تواند زمینه یک تحقیق و کار کارشناسی چند ماهه باشد. تیم ملی شایسته کشور ما در مرحله حذفی امارات میزبان را برد، دروازه‌بان شایسته ما باز هم به سبک خود گل زد و باز هم ایران همه دنیا را به شگفتی و احترام واداشت.

حالا در آستانه مرحله نیمه نهایی هستیم و حریف بعدی ما برزیل بزرگ است. برزیل که با ۱۴ عنوان قهرمانی در جام جهانی ساحلی رکوردی دست نیافتنی دارد و مدعی همیشگی قهرمانی است، اما از این تیم شایسته و شگفتی ساز ما همه چیز برمی‌آید!

ما در تاریخ فوتبال کشورمان در اولین و آخرین تقابل در مسابقات و میادین رسمی برابر برزیل تا امروز پیروز بوده‌ایم! اولین مصاف دو کشور در المپیک ۱۹۷۲ مونیخ بود که تیم ایران در مرحله گروهی و با وجود دو شکست و حذف زود هنگام، با همان عادت همیشگی ایرانی‌ها برای درخشش مقابل نام بزرگ، کاری کرد کارستان و با تک گل مجید حلوایی بازی را برد!

ایرانی‌ها همیشه مقابل بزرگان انگیزه زیادی برای اثبات لیاقت دارند و متاسفانه همیشه نام‌های کوچکتر را دست کم می‌گیرند. ما همیشه مقابل بزرگان در میادین ورزشی تاریخ سازی کرده‌ایم و متاسفانه برابر رقبای ضعیف‌تر از خود شکست خورده‌ایم، نمونه آخرش همین جام ملت‌های قطر….

اما آخرین تقابل دو کشور باز هم در میدانی به بزرگی جام جهانی بود. این بار جام جهانی نوجوانان که شاگردان شایسته حسین عبدی شکست دو بر صفر در نیمه اول را با پیروزی ۳-۲ عوض کردند. ایران در نخستین بازی خود در جام جهانی ۲۰۲۳ در اندونزی برزیل بزرگ را برد و با شایستگی از گروه مرگ بالا رفت.

این دو پیروزی می‌تواند سرلوحه و چراغ راه ساحلی بازان ما باشد. فراموش نکنیم که بهترین عنوان تاریخ ما در فوتبال ساحلی و در بالاترین سطح آن که همین جام جهانی باشد، عنوان سومی است. یعنی ما در آخرین تجربه‌مان در همین مرحله نیمه نهایی متوقف شده‌ایم و حالا تیم ملی ساحلی می‌تواند طلسمی را بشکند که تیم ملی بزرگسالان پرادعای ما  از پس آن بر نیامد!

ما ۴۸ سال است که در جام ملت‌های آسیا ۷ بار در مرحله نیمه نهایی متوقف شده‌ایم. آخرین آن همین چند وقت قبل در قطر بود که بهترین شرایط برای شکستن این طلسم مهیا شد اما باز هم ناکام بودیم و حالا امیدواریم ساحلی بازان مقابل نام بزرگ برزیل این طلسم را بشکنند.

اما دلیل دیگر برای پرداختن به فوتبال ساحلی خبری بود که بعد از پیروزی درخشان مقابل امارات رسانه‌ای شد. در حالی که مردم، رسانه‌ها و کارشناسان همه خواهان تقدیر از این تیم شایسته از سوی مسئولان هستند خبر آمد که طبق قانون مصوبه پاداش‌ها در وزارت ورزش تیم ملی ساحلی حتی با عنوان قهرمانی جام جهانی هم مشمول پاداش نمی‌شود. عجیب است اما واقعی؛ باور کنید!

ما نمی‌دانیم این قانون را چه کسی وضع کرده اما هر که بوده هیچ چیز در مورد ورزش نمی‌داند. از اهمیت میادین مختلف با خبر نیست و هیچ سررشته‌ای از کار بزرگ ورزشکاران ندارد. امیدواریم کسانی که امروز مصدر کار هستند همین حالا برای تغییر این قانون اقدام کنند تا ورزش ما بیش از این بابت این ندانم کاری‌ها خسارت ندهد.

تصورش را بکنید در یک رشته به صرف یک پیروزی معمولی به هر بازیکن چند هزار دلار پاداش بدهیم اما در رشته‌ای دیگر به صرف قهرمانی در جام جهانی هم هیچ پاداشی برای بازیکنان و مربیان در نظر گرفته نشده است! و عجبا که دراین یک مورد هردو زیرمجموعه یک فدراسیون هستند!

به یاد دارید به قهرمان تکواندو زنان جهان قابلمه دادند؟ قهرمان کشتی آزاد جهان که همه رقبایش را با اقتدار شکست داد، یک کارت هدیه یک میلیون تومانی پاداش گرفت که آن هم خالی بود! اگر لحظه‌ای خودمان را جای آن قهرمان بگذاریم آیا توانی برای دوباره جنگیدن و افتخارآفرینی خواهیم داشت؟ اینجاست که می گوییم چرا مسولان ورزش باید خود خاک خورده باشند تا بفهمند و درک کنند….

به بهانه تیم ساحلی بیایید از همین امروز این بی‌عدالتی در نگاه به کسانی که برای پرچم ایران مبارزه می‌کنند را برداریم. ما از تیم ساحلی انتظار درخشش و بازی خوب داریم و از مسئولان انتظار پاداش مناسب برای این تیم شایسته…

بیشتر بخوانید: پیروزی درخشان ساحلی‌بازان ایران مقابل امارات/ ایران حریف برزیل شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *