بالا
ورود به حساب کاربری
ثبت نام کنید
ارسال این مطلب برای دوستان

برزیل – صربستان ؛ نوبت آبرو داری شماست آقای فغانی

علیرضا فغانی داور دیدار حساس و جذاب برزیل و صربستان

نویسنده : خبر گزاری پارس فوتبال دات کام
تعداد نظرات کاربران : 0 نظر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ آذر ۱۴۰۱ | ۱۰:۵۱
علیرضا فغانی

قضاوت یکی از بازی های مهم مرحله گروهی جام جهانی به علیرضا فغانی محول شده است. دیدار برزیل و صربستان را داور کشورمان سوت می زند.

خبرگزاری فوتبال ایران پارس فوتبال دات کام :

قضاوت یکی از بازی های مهم مرحله گروهی جام جهانی به علیرضا فغانی محول شده است.

به گزارش پارس فوتبال، بازی اول از گروه G، مسابقه‌ای که بین تیم ملی برزیل و تیم ملی صربستان روز پنجشنبه ساعت 22:30 برگزار می شود برای داوری که دیدار رده بندی جام جهانی 2018 روسیه را سوت زده است، چنین انتخابی دور ذهن نبود.

در روسیه همه منتظر بودند کولینا سوت دیدار پایانی جام جهانی بین تیم های فرانسه و کرواسی را به علیرضا فغانی بدهد. اما داور آرژانتینی برای قضاوت این بازی انتخاب شد و علیرضا فغانی بازی تیم های انگلیس و بلژیک را سوت زد که اهمیتش کمتر از دیدار پایانی نبود. بعد از بازی خبرهایی نقل شد که کولینا گفته یک فینال به علیرضا فغانی بدهکار هستم.

در دوره قبلی جام جهانی فغانی به سبب قضاوت های شایسته ای که داشت، بهترین گزینه برای حضور و قضاوت در بازی پایانی جام جهانی بین تیم های فرانسه و کرواسی بود و این می توانست تبدیل به بزرگترین افتخار برای جامعه داوری فوتبال کشورمان شود، اما در نهایت ترجیح فیفا انتخاب داور آرژانتینی بود. انتخابی که چیزی از شایستگی های این داور خوب فوتبال کشورمان کم نکرد.

این جام جهانی با جام جهانی قبلی برای علیرضا فغانی متفاوت است. او به سبب تغییر جغرافیای زندگی از لیست داوران بین‌المللی فوتبال ایران خط خورده است. گذر از سن 45 سالگی به طور حتم نمی تواند، دلیل قانع‌کننده‌ای برای حذف علیرضا فغانی از لیست داوران بین المللی فوتبال ایران در سال 2023 باشد. به این خاطر که فیفا مدت‌هاست محدودیت سنی را برای داوران برداشته است و داوران در صورت سلامت جسمی و قبولی در تست‌های آمادگی جسمانی می توانند، با گذر از این سن هم بازی های مهم و بین‌المللی را سوت بزنند. تصمیم کمیته داوران فدراسیون فوتبال برای حذف علیرضا فغانی یک تصمیم بد بود. بدون شک اگر علیرضا فغانی در یک کشور دیگر آسیایی زندگی می کرد، فدراسیون فوتبال ملی آن کشور تا جایی که علیرضا فغانی توان داشت، نام او را در لیست داوران بین‌المللی قرار می داد تا افتخارات دیگری هم برای داوری ملی رقم بخورد.

این تصمیمی است که از سوی فدراسیون فوتبال و کمیته داوران اتخاذ شده است و جنگ با آن به ضرر فغانی تمام می شود. به خوبی می دانیم فغانی با این تصمیم کنار آمده و در دوحه به دنبال اثبات خود به کمیته داوران و انتقام‌گیری نیست چراکه چنین واکنشی در نهایت موجب برهم خوردن تمرکز او می شود. از سویی علیرضا فغانی پیش‌تر شایستگی خود را در داوری به همه ثابت کرده است و دوحه یک فرصت برای پایان خوب در داوری بین‌المللی است و نه انتقام.

قضاوت خوب در دیدار برزیل – صربستان موجب می شود تا فغانی برای قضاوت یک بازی مهم دیگر در مرحله گروهی انتخاب شود. و در ادامه مراحل حذفی و تکرار این قضاوت های خوب دست فیفا را برای انتخاب داور ایرانی برای حضور در بازی نهایی باز می گذارد. این باید مهمترین هدف تیم داوری فوتبال ایران در جام جهانی 2022 باشد. علیرضا فغانی اگر به عنوان داور دیدار نهایی در دوحه برگزیده شود، دیگر بازی باقی نمانده که سوت نزده باشد و اگر کمیته داوران او را از لیست داوران بین‌المللی فوتبال ایران در سال 2023 کنار نمی گذاشت، با این اتفاق او از داوری برای همیشه خداحافظی می کرد.


سفرمارکت بلیط هواپیما

خرید بلیط اتوبوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *