بالا
ورود به حساب کاربری
ثبت نام کنید
ارسال این مطلب برای دوستان


شاتل

روزی که تاریخ برای آبی‌های پایتخت ورق خورد ؛ اسطوره متولد شد

49 سالگی خاویر زانتی اسطوره فوتبال آرژانتین و باشگاه اینتر میلان ایتالیا به قلم دکتر تورج عاطف

نویسنده : ParsFootball NewsAgency
تعداد نظرات کاربران : 0 نظر
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ | ۹:۵۳

خاویر آدلمار زانتی مدافع کناری سابق آرژانتینی و اسطوره باشگاه اینتر میلان و تیم ملی فوتبال آرژانتین بود . شماره ۴ زانتی در باشگاه اینتر بسته شده تا برای همیشه ۴اینتر افسانه ای باقی بماند. 10 آگوست سالروز تولد این اسطوره فوتبال آرژانتین و باشگاه اینتر میلان ایتالیا است .

خبرگزاری فوتبال ایران پارس فوتبال دات کام :

خاویر زانتی در سال ۱۹۹۵ به این اینتر میلان پیوست و از سال ۱۹۹۹ بازوبند کاپیتانی این تیم سرشناس را بر بازو می‌بست. در اینتر به زانتی لقب تراکتور داده‌اند. این لقب به واسطه قدرت بدنی، جسارت و استقامت کاپیتان زانتی به وی داده شده‌است. پست تخصصی زانتی دفاع و هافبک راست است ولی بخاطر توانایی‌های بالای او مربیان در بسیاری از پست‌های گوناگون از او استفاده می‌کردند. زانتی چندی پیش هشتصدمین بازی خود را با پیراهن اینتر انجام داد و رکورد تعداد بازی جوزپه برگومی را شکسته بود. وی بیشترین بازی را در تاریخ باشگاه اینتر انجام داده بود. با توجه به آمادگی بالای زانتی رکوردی دست نیافتنی در باشگاه اینترمیلان از خود بجای گذاشت.


واژه پیشکسوت تعریف ویژه ای دارد که بانگاه به زندگی صاحبان واقعی این عنوان می توان آن را یافت . فوتبال آرژانتین متاثر از نام های بزرگ دو باشگاه مشهور این کشور بوکاجونیورز و ریور پلاته است . مردانی که روزگاری در این تیم ها بازی کرده و سپس راهی سرزمین رویاهای فوتبالیست های همه جهان یعنی قاره سبز اروپا شدند که از اولی بازیکنانی چون دیه گو مارادونا و خوان رومان ریکلمه و کارلوس توز … و ریور پلاته مردانی چون آلفردو دی استفانو و هرنان کرسپو و دیه گو سیمئونه و … نام هایی از بی شمار ستارگان انتقال یافته اش به اروپا هستند .

اما در میان همه ستارگان فوتبال آرژانتین بازیکنی حضور دارد که هیچگاه در این دو تیم بازی نکرد ولی به شهر زیبای میلان رفت و اسطوره آبی های اینتر شد ودر روزی این نوشته را می نگارم که ۴۹ ساله می شود . ” خاویر آدلمار زانتی “.


او نیز چون بسیاری از فوتبالیست های آرژانتینی در خانواده ای فقیر به دنیا آمده است . پدرش یک بنا بود که از کمک پسرش خاویر بهره می گرفت . او بعدها در این باره گفت:

من از کار پدرم لذت می‌بردم اما فراتر از آن، به انجام کاری سودمند علاقه داشتم. ساختن یک خانه استعاره‌ای‌ست از آنچه که دوست دارم. در مرکز فلسفه زندگی یک اصل قرار دارد ؛  از صفر شروع کردن و به صد رسیدن

او به راستی در روند از صفر شروع کردن و به صد رسیدن یک متخصص بود و شاید به همین دلیل لقب ” تراکتور ” که به او در میادین فوتبال داده بودند برایش برازنده بود زیرا تراکتور هم خاک را می شکافد تا آن را حاصل خیز کند و چنین بود که بازیکن لاغر اندامی که روزگاری در شانزده سالگی پس از چند هفته تمرین در باشگاه «اتلتیکو ایندیپنینته» به دلیل ضعف زیاد و لاغری عذرش را خواسته می شود به جایی می رسد که می تواند افتخاراتی چون پنج اسکودتو ، چهار جام حذفی ایتالیا، چهار سوپرکاپ ایتالیا، یک لیگ قهرمانان اروپا، یک سوپرجام اروپا، یک جام باشگاه‌های جهان و یک جام یوفا برسد .


او در حالی بیش از 140 بازی برای تیم ملی آرژانتین انجام داده است که در کمال شگفتی از لیست نهائی بازیکنان آرژانتین در جامهای جهانی 2006 و 2010 خط خورده و فقط در دو جام جهانی 1998 و 2002 حضور داشته است وتا نزدیک به چهل سالگی بازی کرد.
او عضو باشگاه وفاداران است و 19 سال در تیم اینتر و زیر نظر ۱۷ سرمربی کار کرد و این اتفاقی است که برای اسطوره ها رخ می دهد . زانتی همواره مورد اعتماد و کاپیتان محبوب اینتر میلان برای سالها بوده است. زانتی پس از خداحافظی از فوتبال به هیئت مدیره اینتر پیوست ا

اختصاصی خبرگزاری پارس فوتبال – تورج عاطف


سفرمارکت بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.