بالا
ورود به حساب کاربری
ثبت نام کنید
ارسال این مطلب برای دوستان

حسین گازرانی: بعد صفایی فراهانی، فدراسیون فاسد شد / الان تکان بخورید جیبتان را هم می زنند

منبع : طرفداری
تعداد نظرات کاربران : 0 نظر
تاریخ انتشار : شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ | ۱۲:۰۹

حسین گازرانی مقابل دوربین طرفداری قرار گرفت.

به گزارش طرفداری، حسین گازرانی هفتمین میهمان سری برنامه های خاطره بازی از 1978 تا 2022 با مسافران و غایبان جام های جهانی بود. حسین گازرانی درباره دوران بازی خودش و تفاوت آن دوران با زمان فعلی صحبت کرد.

گفتگوی مهدی حدادپور و حسین گازرانی را حتما ببینید و بخوانید…

 

سلام و عرض ادب خدمت حسین گازرانی عزیز، یکی از مردان فوتبال ایران در اولین دوره حضورش در جام جهانی، خیلی ممنون که تشریف آوردید.

تشکر می کنم که بعد مدت ها یک نفر سراغ ما را گرفت، مهدی جان تو همیشه به ما لطف داشتی، و تشکر می کنم از محبتت که یاد یک قدیمی افتادی، چون هیچکس فکر ما نیست و واقعا قابل ستایش است که شما هستید.

کمتر پیش می آید در جام جهانی از ایران بازیکنی در یک دوره سه بازی نود دقیقه کامل انجام داده باشد و شما یکی از اون بزرگوار ها هستید در مورد فضای آن روز های تیم ملی حرف بزنید، ما در مقدماتی بدون شکست به مرحله نهایی رسیدیم، از بازی های مقدماتی جام جهانی ۷۸ بگویید: 

در مسابقات مقدماتی جام جهانی ما همه بازیای هارا بردیم بازی اخرمان هم تقریبا تشریفاتی بود، توی کویت بود که بازی رو هم ۱-۲ بردیم و بار اول هم خورده بودیم که مربی آنها به اقای ماجرانی گفته بود تیم فیکستونو بذارید که حشمت مهاجرانی گفته بود نه ما با همین تیم میبریم، و تشکیلاتی که دور و ور تیم ملی بود قابل مقایسه با الان نیست. متاسفانه خبر های که به گوش ادم میرسد ناراحت کننده است. فوتبال ایران با آن عظمت که من یادم نمیرود که اقای دیدبان گفت از این به بعد در مسابقات آسیایی فقط تیم جوانانمون شرکت میکند چون ما در حدی نیستیم که به این ها با تیم فیکسمون بازی کنیم. تشکیلاتی که درست کرده بودند برای جام جهانی فوق العاده الان که دیگه این جام جهانی اخری که ایران هست واقعا جای تاسف دارد که حتی راجبش بخواهیم صحبت کنیم 

وی افزود:

من صحبت که میکنم تشکیلات آن زمان به مراتب بهتر بوده متاسفانه بعد از صفایی فراهانی کل فدراسیون فوتبال داخلش صحبت فساد و رانت خواری و دلالی و این صحبت ها بوده است. الان هم شما نگاه کنید نماینده هایی که آمدند، کاندید شدند برای رئیس فدراسیون ببینید چه کسانی هستند، فوتبال سیاسی است و مرد سیاسی میخواهد دنبال تیم باشد. اقای محمدی رو من از نزدیک میشناسم بسیار آدم خوبی هستند ولی دلیل نمی شود که بخواهد رئیس فدراسیون بشه، من همیشه گفتم که باید حتما یک آدم سیاسی پشت سر تیم ملی باشد، مسابقات جام جهانی که ما رفتیم طوری تنظیم کرده بودند که ما اگر غذای ایرانی خواستیم آشپز ایرانی با خودمان ببریم و یک هتل دربست در اختیار ما بود نزدیک زمین چمن که بخاطر اون ما اذیت نشویم برای تمرین، همه چی در دسترس ما بود، حتی شاید باور نکنید با آقای ماجرانی به حساب دارمون گفتیم اگر میشه کفش فوتبال برای ما بگیر فرداش دیدیم ینفر اومد تو با یک گونی خیلی بزرگ من فکر کنم حداقل ۶۰ جفت کفش آدیداس افتاد رو زمین گفت بردارید هرچی دوست دارید بردارید که من یادمه خودم دوتا برداشتم بعضی خا دوتا سه تا برداشتن، همه وی در اختیار ما بود، با عربستان که رفتیم بازی کردیم اولین بار بود که توی چمن مصنوعی داشتیم بازی میکردیم ظرف ۴۸ ساعت کفشی اوردند که ما بتوانیم در چمن بازی کنیم همچین امکاناتی در اختیار میگذاشتند. دیدبان، اتابای ما ایشان را کلا یک دفعه دیدیم ولی کلا تشکیلات فدراسیون در اختیارش بود از نفوذش برای بچه ها استفاده میکرد. هم آقای اتابای هم اقای ماجرانی و دیدبان واقعا جای تشکر از آنهاست. که ما در اون سالی که اینها رئیس قدراسیون بودند، واقعا افتخار میکنم که ما در اون دوران فوتبال بازی کردیم.

در جام جهانی شما ۳۰ ساله بودید و یکی از بازیکن های با تجربه تیم؛ ورودی صحبتمان با جام جهانی بود حالا برگردیم به خیلی گذشته از محل تولدتان! شما از فوتبالیست های خوزستانی فوتبال ایران هستید. از دوران تولدتان، محل تولدتان و شروع فوتبالتان و تیم ملی یک مختصری توضیح بدید که بعد برگردیم دوباره سر جام جهانی ۷۸

من و خواهر برادرام متولد اندیمشک هستیم، ولی پدر و مادرم اصلیتشان اراکی بود. من از جوانان راه اهن اندیمشک شروع کردم، فکر کنم ۱۵ سالم بود و همینطوری بازی میکردیم، اخر سر خودم یک تیم فوتبال بنام جوانان اندیمشک. تشکیل دادم. میخواهم به شما بگویم که بازیکن پروری به چه صورت بود. یک مسابقاتی در سطح مسابقات آموزشگاهی استان یک مسابقات بود در سطح بالاتر که مسابقات قهرمانی خوزستان بود که نفراتی رو ازین تیم ها انتخاب میکردند به قهرمان کشوری ایران میبردند. در بزرگ سال ها هم همینطور بازی میکردند و بازیکن های خوب را انتخاب میکردند، من آن موقع ۱۷ سالم بود که توی تیم خوزستان انتخاب شدم و بازی هم بهم نمیرسید سر یه بازیکنی که واقعا یک ستاره بود  اعتصاب کردند و نیامدند من در مسابقات خود اهواز فیکس شدم. و یکی هم بندر انزلی بود. در خوزستان که بازی کردیم برای اولین بار در کل ایران یک نفر انتخاب شد، بقیه تهرانی بودند اونم فقط من برای تیم ملی انتخاب شدم که دعوت شد برای تهران که بازهم بگویم نمیخواهم حاشیه بروم در حد تیم ملی به آن صورت نبودم ولی حقم بود جزو رزرو ها باشم، دسته بندی هایی که اتفاق افتاد من خط خوردم بعد مسابقات قهرمانی کشور تو بندر انزلی شد که توی کل ایران فقط منو مجید حلوایی انتخاب شدیم و اومدیم برای تیم ملی ایران و منو اقای حلوایی رو انتخاب کردند برای تیم پاس که وقتی ۲-۳ سال تیم پاس بودیم و من دفاع کنار بازی میکردم متاسفانه که وقتی اقای حبیبی کناره گیری کرد من دفاع وسط شدم و بعد یکسال باز تیم ملی انتخاب شدم و برای بازیای جام جهانی و تدارکاتی که این رو میخواستم قبلش بگویم. 

شما حساب که کنید نزدیک ۱۷,۱۸ تا بازی تدارکاتی انجام دادیم و دو نفر تیم ملی را میخواستند خط بزنند، تیم منچستر یونایتد نمیدانم کجا میخواست بره رو هوا آمدند هواپیماشو نشوندند گفتند بیاد ایران بازی کنید و یک مقدار هم پول بهشون دادند که بدون پول هم نمیومدند همه ی اینا بخاطر اینکه دو نفر میخواستند خط بزنند شما ببینید چه تشکیلاتی فقط برای خط زدن دو نفر… الان هم تیم ملی آمده بر فرض مثال دسته بندی اجرا کرده یا مربی را نمیخواهیم و یک مربی دیگر بیاورید، سه ماه مانده تا مسابقات مربیم که اوردند همش به صورت دلال بازی بوده است. مربی تیم ملی درحد لیگ دسته سوم لیگ ایران است. پول را گرفته و به اسم مربی تیم ملی ایران دارد فعالیت می کند. هرجا هم برود قرارداد بالا با آن امضا میکنند. فدراسیون فوتبال برعلیه من اگر حرف نادرستی زدم اقدام کنید. این همه هزینه کردید، تیم فلسطین حاضر به بازی با ما نشده است. تیم های ضعیف را پیدا کردند و به آنها پول میدهند تا با ما بازی کنند. استراماچونی تیم را دگرگون کرد، از طریق فیفا شکایت کرد و پولش را تا آخر گرفت و الان در تیم های عربی فعالیت میکند. بنظرمن بدرد تیم ملی میخورد. آقای تاج رئیس فدراسیون شدند، قبلا به ما میگفتند که ناراحتی قلبی دارند! حالا در عرض چند ماه مشکل قلبی شما حل شد؟

زمانی که به جام جهانی صعود کردید کامبیز اتابای رییس فدراسیون بود. سطح کیفی مدیریت ایشان چگونه بود؟

فوق العاده بود. ما تشکیلات مان عالی بود. به ما گفتند بروید و نتیجه برای ما مهم نیست. اما از این به بعد تیم ملی ما در مسابقات آسیایی شرکت نمی کند. برای ما یک هتل دربست اجازه کردند، هر اتاقی که میخواستیم در اختیار ما بود. ۷ اتاق هم خالی ماند. 

میگویند صندلی های هواپیما را درآورده اند که شما راحت باشید.

بله، صندلی هارا درآورده بودند و تشک های راحتی یکبار مصرف گذاشته بودند که ما استراحت کنیم. برای ما هواپیمای اختصاصی گرفته بودند، هواپیما همانجا ماند تا مسابقات جام جهانی تمام شود و با آن برگشتیم. 

ظاهرا قبل از جام جهانی بزرگ تر های تیم ملی، شما و علی پروین میخواستید از اردوی تیم ملی بیرون بیاید. دلیل این تصمیم چه بوده است؟

یک صحبتی در هواپیما شد. پولی که فیفا به فدراسیون داده بود، مال بازیکنان است. فکر میکنم من و ناصر حجازی و عبداللهی بود که گفتیم ما بازی کردیم و این پول مال بازیکن است. یک روز بعد از اعتصاب از ما پرسیدند چرا اعتصاب کردید و ما گفتیم این پول جام جهانی مال بازیکن است، و به ما گفتند ۲۰ درصد آن مال فدراسیون، مابقی برای بازیکنان. و من گفتم پول من را به یک بازیکن بدهید، زیرا اول مشکل مالی داشت. گفتم فکر نکنید برای پول این حرف را میزنم، چون اون فرد وضع مالی خوبی نداشت و جوان بود گفتم پول را به او بدهید. همه چی حساب کتاب داشت. حساب کتاب آن زمان دقیق بود، ما بازی های باشگاهی که بازی میکردیم، از درآمد بلیط فروشی، اگر میبردیم ۶۰ درصد و اگر میباختیم ۴۰ درصد به ما میدادند. سه روز بعد در حساب باشگاه بود و به ما پاداش میداد. من حتی از بازیکنانیکه به آنها نزدیک بودم برای یکی از بازیکنان که وضع مالی خوبی نداشت، پول جمع میکردم. متاسفانه الان تکان بخورید جیبتان را هم می زنند.

دسته بندی ها : طرفداری


سفرمارکت بلیط هواپیما

خرید بلیط اتوبوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *