بالا
ورود به حساب کاربری
ثبت نام کنید
ارسال این مطلب برای دوستان

حسن روشن مقابل دوربین طرفداری: جسمم برای جام جهانی و بازی بزرگ آماده نبود

منبع : طرفداری
تعداد نظرات کاربران : 0 نظر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ آذر ۱۴۰۱ | ۱۸:۵۷

حسن روشن مقابل دوربین طرفداری قرار گرفت.

به گزارش طرفداری، میهمان قسمت ششم خاطره بازی از 1978 تا 2022 با مسافران و غایبان جام های جهانی حسن روشن بود. این پیشکسوت فوتبال ایران که سابقه حضور در جام جهانی و المپیک و گلزنی در این تورنمنت بزرگ فوتبال را دارد، از حس و حال چنین تجربه هایی می گوید.

بخش دوم گفتگوی مهدی حدادپور با حسن روشن را می بینید و می خوانید:

 

باخت ۶-۰ به پرسپولیس روی شما تاثیر بد داشت؟

وقتی فوتبال را باور کنید هر انفاقی امکان دارد رخ دهد. برزیل در جام جهانی میاد و از آلمان ۷ گل دریافت می کند، که نیمه دوم گفته بودند زیاد گل نزنید زیرا سیاست برزیل بهم میریزد. قبل از بازی ۶-۰ با پرسپولیس، وقتی از اتوبوس پیاده شدیم من آخرین نفر بودم، به رایکوف نگاه کردم و دیدم که سرش را تکان می دهد. هرکسی درباره یک موضوع حرف میزد و هیچکس تمرکزش در بازی نبود. دوسال بعد در بازی مقابل شهباز، در نیمه اول ۳-۰ جلو افتادیم. بین دو نیمه به رختکن آمدیم و جوری خوشحالی کردیم که انگار بازی تمام شده است. لایکوف وارد رختکن شد و همه را زد، او گفت چرا خوشحالی میکنید هنوز یک نیمه دیگر باقی مانده اگر شما توانستید ۳ گل بزنید، آنها هم می توانند. ما وارد زمین شدیم و در ۱۰ دقیقه اول نیمه دوم ۲ گل دریافت کردیم و بازی ۳-۲ شد، بعد با تعویض های لایکوف بازی آرام شد و گل چهارم را زدیم و پیروز شدیم. لایکوف همیشه میگفت از تیمی بترسید که از شما ترسیده است. غرور آدم را تیکه تیکه می کند. در آن بازی اگر ناصر حجازی درون دروازه نبودند، تیم ما انقدر خوب و آماده بود که ۲۰ گل میزد!

حسن روشن المپیک مونترال بهتر بود یا حسن روشن جام جهانی ۷۸؟

تیم مونترال بهترین تیم زمان ما بود. در مونترال من آماده بودم. اما جام جهانی من آمادگی جسمی نداشتم. 

فکر کنید تیم مونترال به جام جهانی می آمد

من اگر جام جهانی آماده بودم حقم را میگرفتم. من قبل از جام جهانی دو ماه مصدوم بودم. جسمم برای جام جهانی و بازی بزرگ آماده نبود. 

فکر میکنید آن تیم مونترال اگر مقابل هلند بازی میکرد چه نتیجه ای رخ میداد؟

مشکل ما در جام جهانی داورهای بازی بود. اگر اشتباه داوری رخ نمیداد نتیجه به گونه ای دیگر رقم میخورد. اصلا در دو بازی چهار پنالتی نمی شود. این خطا ها در ایران گرفته نمی شد. اگر بخوایم مقایسه کنیم، آن هلند با آن تیم المپیک مونترال ما، می توانم حرف رودی کلود کاپیتان تیم هلند را به شما بزنم. این شخص برای غذا خوردن با من هم میز بود. او به من گفت زمانیکه با شما بازی داشتیم ارنس هاپل مربی تیم نتوانسته تیم شما را آنالیز کند. به تیم هلند گفته بود ۱۵ دقیقه اول بازی را آرام پیش ببرید. از دقیقه ۱۵ گفته بودند که بازی عادیتان را بکنید. خلاصه اگر تیم ما آمادگی تیم المپیک مان را داشت بازی را واگذار نمی کردیم.

در جام جهانی ۱۹۷۷ چه کسی خودش بود یا بالاتر از سطح خودش ظاهر شد؟

ایرج دانایی فرد، به او ماموریت دادند کاپیتان تیم اسکاتلند را بگیرد و از کار بیاندازد. زیرا آن قدرتی و سمج بود. او هم آن را گرفت، هم دریبلش زد هم گل زد. 

چرا قبل از جام جهانی زیاد به ایرج دانایی فر بازی نمیرسید؟

او در تیم عقاب بود دیده نمیشد. او بدلیل اینکه افسر نیروی هوایی بود مجبور بود در تیم عقاب بازی میکرد. بعد ها خسروانی با خاتم صحبت کرد و به تاج آمد و بعد از آن به تیم ملی راه یافت. او دیر به تیم ملی دعوت شد.

بعد از ایرج در جام جهانی ۱۹۷۸ چه کسی خوب بازی کرد؟ 

هیچکدام از ما خودمان نبودیم. 

چه کسی اصلا درحد خودش نبود؟

هیچکدام، ما ۹ نفرمان در سطح خودمان حاضر نشدیم. 

کسی بود خود آقای مهاجرانی باید دعوت میکردند و اینکار را انجام ندادند؟

بله، یکی از محاسن آقای مهاجرانی این بود که اگر اشتباه میکرد به ما میگفت و آن را میپذیرفت. میگفت عادل خانی را میاوردم. اگر آن بود شرایط خیلی فرق میکرد. هر تیمی که بیشتر از دو یا سه چپ پا داشته باشد تیم را بالانس میکند.

در جام جهانی به پرو گل زدید و در المپیک به لهستان؛ کدام گل بیشتر شمارا خوشحال کرد؟

گل فرانسه و گل کره را خیلی دوست داشتم. گل اول کره زمانی بود که ۱-۰ عقب بودیم، آمپول هاییکه برای بی حسی به من زدند اثرش از بین رفته بود. درد من ۱۰۰ درصد بود، روی من خطا شده بود. علی پروین پشت توپ ایستاد، من به تیر دوم رفتم، تیر یک هم خالی بود. علی پروین به من اطمینان داشت و به تیر یک فرستاد. استارت زدم به تیر یک آمدم و گل زدم. 

در نسل شما باهوش ترین بازیکن چه کسی بود؟

محمود حقیقیان. او واقعا بازیکن متفکری بود.

گلی که ایرج به اسکاتلند زد شمارا بیشتر خوشحال کرد یا گل شما به پرو؟

گل ایرج بعنوان اولین گل جام جهانی را بیشتر دوست داشتم.

قبل از جام جهانی مجله ورلد ساکر به بازیکنان ایرانی درجه داد. از ایران سه نفر درجه بین المللی داشتند. حسن روشن، ناصر حجازی و علی پروین. چرا همین بازیکنان عملکرد خوبی در جام جهانی نداشتند؟ جام جهانی تورنومنت بزرگی است. تیم ما مثل ۹۸ نبود که دوره های قبل تجربه حضور داشته باشد. یکسری از بازیکنان ما ترسیده بودند.

دسته بندی ها : طرفداری


سفرمارکت بلیط هواپیما

خرید بلیط اتوبوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *